Dieseltank 2000 liter & 1000 liter – 12 TransCube Global CAB till offentlig verksamhet

Dieseltank 2000 liter & 1000 liter – 12 TransCube Global CAB till offentlig verksamhet
Dieseltank 2000 liter & 1000 liter – 12 TransCube Global CAB till offentlig verksamhet

Vi har levererat och monterat 6dieseltankar på 2000 liter, modellen TransCube Global CAB 2000, till en offentlig verksamhet. Varje tank fick ett pumppaket på 12/24V, en 230V-pump med 72 l/min, en slangvinda med 10 meter slang och en manuell fatpump. Tankarna ska användas till reservkraft vid krissituationer.

Dieseltank 2000 liter med dubbelmantlad ADR-konstruktion

TransCube Global CAB 2000 är dubbelmantlad och ADR-godkänd. Därför fungerar den lika bra stationärt som under transport. Invallningen motsvarar 110 procent, alltså behövs inget separat dropptråg.

CAB-versionen har dessutom ett större pumputrymme än standardmodellen. På så sätt får du plats för elverk, dunkar eller mindre verktyg i samma skåp. Skåpet är låsbart och du kan tanka även med luckan stängd. Interna skvalpskott håller samtidigt tanken stabil när den flyttas fylld.

Det här ingick

Vi monterade utrustningen på plats i tankarna. Därmed var varje tank klar att använda vid leveransen.

Pumpar och slangvinda på varje dieseltank 2000 liter

Pumppaketet Panther går att köra på både 12 och 24 volt utan omkoppling. Det ger 35 eller 70 liter per minut och levereras med 5 meter utloppsslang, automatpistol och 6 meter strömkabel med batteriklämmor. Därför fungerar tankningen även där det saknas nätström.

Finns 230 volt tillgängligt tar Piusi Panther 72 över. Den pumpar upp till 72 liter per minut och har 1 tums anslutning in och ut. Dessutom ingår en rostfri slangvinda med 10 meter slang och automatisk upprullning. Slutligen finns en manuell fatpump K10C som reserv, med 0,25 liter per pumpning.

Tolv tankar för reservkraft

Kunden köpte samtidigt en motsvarande uppsättning med TransCube Global 1000 på chassi, utrustad på samma sätt. Totalt blir det alltså tolv tankar. De placeras ut på olika orter i Sverige och ska försörja reservkraft vid krissituationer. Eftersom tankarna har fyrvägs gaffelfickor och hörnlyftfästen går de enkelt att flytta och stapla.

Vanliga frågor

Hur mycket rymmer en dieseltank 2000 liter?

TransCube Global CAB 2000 rymmer 2000 liter, alltså 2 kubikmeter. Tanken är dubbelmantlad med 110 procents invallning.

Går tanken att flytta mellan arbetsplatser?

Ja, den är ADR-godkänd för transport av diesel. Dessutom har den gaffelfickor i fyra riktningar och hörnlyftfästen för kranlyft. Interna skvalpskott gör den stabil även fylld.

Kan man tanka utan el på plats?

Ja, pumppaketet Panther kopplas till 12 eller 24 volt med batteriklämmor. Därför fungerar det ute i fält. Vid nätström används istället 230V-pumpen med 72 l/min.

Fler referenser

Visa alla referenser

This entry was posted in . Bookmark the permalink.